Přeskočit na obsah

Matej Kocák: Slovenský hrdina Spojených států

Autor: Václav Hnát
Původní datum vydání: 27. 5. 2024

Sledujte epizodu jako video nebo si ji poslechněte jako podcast.

Úvod

„Když byla záložní jednotka praporu Mateje Kocáka napadena, dobře skrytým, kulometným hnízdem nepřítele, vyrazil sám, bez krycí palby své jednotky přímo proti německým pozicím a smrtící kulometné palbě…“

V této epizodě se podíváme na život obyčejného slovenského chlapce Mateje Kocáka, ze kterého se později stal válečný hrdina a uznávaná osobnost Námořní pěchoty Spojených států. Navíc zde nenaleznete pouze celý příběh Mateje Kocáka, ale i důležitý historický kontext příběhu. Podíváme se tedy i na příběh slovenské migrace do USA nebo na vojenská tažení v latinské Americe.

Slovenský imigrant

Ze všeho nejdříve se vydáme do tzv. Horních Uher, tedy na území dnešního Slovenska. Na tehdejší hranici mezi rakouskými zeměmi a Uherským královstvím ležela obec s 314 rodinami jménem Egbell. V dnešní době jde o město Gbely poblíž česko-slovenské hranice. Mezi zmíněnými rodinami se v obci nacházela i rodina Mateje Kocáka a Rozálie Kocákové, rozené Vlkové. Dle městské kroniky se 30. prosince 1882 těmto manželům narodila dvojčata Matej a Pavol, přičemž prvorozeným měl být právě Matej. O tři roky později, 5. dubna 1885, se narodila jejich sestra Alžběta. Děti se narodily do těžkých časů, poznamenaných obrovským suchem a následnou neúrodou z roku 1879, která postihla téměř celé „Horní země“. V tom roce se z Uherska dle státních statistik vystěhovalo prvních 1759 Slováků. Jejich kroky mířily do Spojených států a stali se prvními průkopníky následné hromadné emigrace. O rok později jich odešlo 8766 a v dalších letech se jejich počet stále kumuloval. Zprvu se většina z nich vracela zpět domů a šířila zprávy o možnosti dobrého výdělku v zámoří a právě to mimo jiné zapříčinilo další vlny emigrace. Později však docházelo k reemigraci a mnoho Slováků ve Spojených státech zůstalo natrvalo.

V době, kdy Matej a Pavol navštěvovali obecnou školu v Gbelích takto emigrovaly ročně desítky tisíc Slováků. V té době však Matej netušil, že se později stane jedním z nich. Během svého dětství byl totiž fixován na svého bratra, se kterým seděl v jedné školní lavici, a dochovalo se svědectví, že si ve škole dělali srandu z maďarského jazyka. Prý všude jako děti chodívali spolu a toto úzké pouto jim vydrželo až do rané dospělosti. Jako děti prý vedli dětské šarvátky se svými vrstevníky z rodin Bariňákových a  Končaňákových. Mimo rvaček a školní výuky se také věnovali pomoci na zemědělských pozemcích, které rodina vlastnila. Během dospívání začali bratři navštěvovat lidové zábavy, na které později začali brát i svoji sestru Bětku. Prý tam dávali pozor, aby netančila s někým, kdo se jim nelíbil. Pavol se na těchto zábavách zakoukal do dívky Julie Kocákové, která byla o pět let mladší než on a často se stávalo, že ji ze zábavy doprovázel až domů. Shoda příjmení není v tomto případě nijak výjimečná, jelikož se v této oblasti tehdy vyskytovalo mnoho rodin Kocákových. Právě v této době na přelomu století se úzké pouto mezi bratry rozevřelo a každý začal žít svůj vlastní život po svém.

V době, kdy bratři začínali randit s dívkami se slovenská migrace ve Spojených státech i nadále vyvíjela a Slováci si začali na východním pobřeží zakládat své vlastní komunity a spolky. Slovenská inteligence navíc využívala možnosti svobodně tisknout knihy a vyučovat ve slovenském jazyce, což v Uhersku nebylo tehdy možné. V té době byla navíc založena Federální imigrační služba s hlavním pracovištěm na Ellis Islandu, což byla vstupní brána evropských migrantů do Spojených států. Toto pracoviště se objevilo například v druhém díle slavné trilogie Kmotr. Nový úřad navíc odmítl souhrnné a vágní označení uprchlíků z Habsburské monarchie tzv. Hunkies a začal imigranty rozdělat dle skutečných národností. Díky jeho statistice tak víme, že do roku 1914 se do USA přestěhovalo půl milionu Slováků.

Obec Egbell, přelom 19. a 20. století

Nyní se přesuneme o několik let dál, do roku 1906, kdy se v Gbelích shromáždilo několik místních mladíků, kteří měli zájem vydělat peníze v Americe. Mezi nimi se objevil i tehdy 24letý Matej Kocák a jeho motivace k odchodu z domova nebyla oproti jiným mladíkům ziskuchtivá. Před rokem se totiž zamiloval do dívky, se kterou mu nebyl ze strany jeho rodičů umožněn sňatek. Matej se tedy sbalil a vůbec mu nevadilo, že neuměl anglicky a měl vychozených jen několik tříd obecné školy. Spoléhal se na svoji intuici a statnou postavu, díky které mohl vykonávat i ty nejtěžší práce. Odjel tedy na slavný Ellis Island, odkud pokračoval do města Binghamton ve státě New York. Zde se společně s dalšími Gbelčany usadil, jelikož se zde nacházela poměrně velká a rozvinutá slovenská komunita. Právě zde poprvé pocítil skutečnou jednotu slovenského národa bez maďarského vlivu a stal se členem slovenského Katolického sokola. O několik měsíců později dokonce vzniká zastřešující organizace pro všechny Slováky v USA Slovenská liga, která funguje dodnes. 17. dubna 1907 ho ještě v Binghamtonu zastihla zpráva o svatbě obou svých sourozenců. Pavol si bral svoji přítelkyni Julii a Alžběta se v ten samý den provdala za Imricha Kotvana z Petrovej Vsi.

Matej se nejdříve nechal zaměstnat v soukromém sektoru, kde ale vydržel jen necelý rok a místo toho se rozhodl pro jedinou státní službu, ve které tehdy nemusel umět perfektně anglicky. Matej se tedy vydal z Binghamtonu do Pittsburghu v Pensylvánii, kde si nejdříve našel práci kuchaře v místní hornické komunitě, ale později, 16. října 1907 se přidává k Námořní pěchotě Spojených států. Jde o složku americké armády, jejíž úkolem jsou složité obojživelné operace, a která byla tou dobou nasazována při všech zahraničních expedicích. V době, kdy se Matej k tzv. mariňákům přidává, měli mnozí jeho kolegové za sebou španělsko-americkou válku, filipínsko-americkou válku nebo boxerské povstání v Číně. Matej byl zprvu přidělen na vojenskou posádku ve filadelfské námořní loděnici na ostrově League Island. Právě zde ho o dva roky později, v listopadu 1909, zastihla zpráva o smrti svého švagra Imricha. Ve Filadelfií sloužil přesně 4 roky, kdy 16. října 1911 ze sboru odešel. Civilní život ho však opět příliš nenadchnul a proto 26. prosince téhož roku podepisuje novou smlouvu s námořní pěchotou, u které už zůstane natrvalo. Nevrátil se však zpět na posádku na League Island, ale byl přidělen k jednotce, sídlící v Brooklynské loděnici v New Yorku. Šlo o stejný typ útvaru, ale pouze v jiném městě. Zde sloužil až do roku 1914.

Koncem první kapitoly se dostáváme do bouřlivých let 1914 až 1918, kdy probíhala první světová válka, která kompletně přetvořila starý společenský a mocenský řád. Tyto události se logicky nevyhnuli ani slovenské komunitě v USA a tehdy 32letému mariňákovi Kocákovi.

Služba v latinské Americe

Druhou kapitolu bych rád začal zajímavostí z října 1913. Tehdy bylo u Kocákovy rodné obce Gbely nalezeno Uherským královským výzkumným báňským úřadem naleziště ropy a už v lednu 1914 zde se zde začala tato kapalina poprvé průmyslově těžit v celém Rakousku-Uhersku. Zatímco v Evropě probíhalo tou dobou diplomatické napětí, tak na americkém kontinentu se již rozezněly zbraně. Hlavním zdrojem destabilizace byla Mexická revoluce proti prezidentovi Porfiriu Díazovi, která se táhla již od roku 1910. Mexiko bylo tou dobou již 4 roky rozděleno, přičemž federální vláda ovládala jen zlomek svého oficiálního území. Zbytek země si rozporcovaly jednotlivé vzbouřenecké skupiny pod velením všelijakých vůdců, kteří příliš nerespektovali státní hranice. Mezi takové patřil i Pancho Villa, který podnikal výboje do Nového Mexika. Spojené státy se tak v roce 1916 rozhodly pro intervenci do severního části Mexika. To bych ale předbíhal.

Zůstaneme ještě v roce 1914. Tehdy došlo k tzv. Aféře Tampico, kdy bylo mexickou armádou v přístavu stejnojmenného města zatčeno 9 amerických námořníků. Jejich pobyt na cizím území byl však legitimní, jelikož zde pobývali na základě mezinárodní dohody o ochraně amerických ropných firem. Tento incident však vyvolal nevoli u prezidenta Woodrowa Wilsona, který rozhodl o obsazení strategicky důležitého města Veracruz. Jelikož jde o přístavní město, tak k jeho obsazení byli povoláno 502 mariňáků z přístavů a z 2. předsunutého pluku. 22. dubna 1914 došlo k vylodění a k následnému boji o město, ve kterém padlo 22 Američanů a přes 300 Mexičanů. Po americkém vítězství byly do města přesunuty i další námořní regimenty, mezi kterými byla i posádka z Brooklynské loděnice. Kocák se tedy nezúčastnil přímo vylodění do Veracruzu, ale od 30. dubna byl v tomto městě přítomen. Jako běžný vojín zde vykonával strážní službu a čelil výpadům mexických partyzánů. V obsazeném městě zůstal až do ukončení operace 23. listopadu 1914.

V této době se mobilizovaly slovenské komunity v zámoří, jelikož jejich krajané a rodiny byli zataženi do světové války a oni nyní stáli před otázkou samostatnosti slovenského národa. Téměř žádný Slovák v USA si tou dobou již nepřál přímé spojení s Uherskem a začaly se ve spolkových časopisech objevovat teze, jak by slovenská autonomie měla vypadat. Objevily se zde myšlenky o Dunajské federaci, spojení s Čechy nebo absolutní samostatnost. Kvůli americké neutralitě však nemohly vzniknout zamýšlené slovenské legie a tak mnoho Slováků podporovalo zpočátku válečné úsilí finančně. Kocák se po úspěšném tažení vrátil zpět do Brooklynské loděnice a v roce 1915 došlo jeho třetímu služebnímu přesunu. Tentokrát se jeho domovským útvarem stala posádka námořní pěchoty při námořní základně v New Orleans v Louisianě. Zde pobýval až do půlky roku 1916, kdy došlo jeho dalšímu bojovému nasazení. Tentokrát se však zúčastní prvních vyloďovacích bojů.

Americká vojska ve Veracruz, rok 1914

Jak již bylo řečeno, tak v době stažení amerických jednotek z Veracruzu již v Evropě probíhala první světová válka, ale Spojené státy do ní zatím nijak nezasahovaly. Jejich pozornost se směřovala spíše na Dominikánskou republiku, která se v té době ocitla ve velmi nepříznivé situaci. Tato extrémně zadlužená karibská země v roce 1907 podepsala se Spojenými státy dohodu o americkém dohledu nad dominikánskými financemi kvůli splácení svých dluhů. Později byla tato země politicky destabilizována a mezi lety 1915 a 1916 zde probíhal mocenský boj mezi současnou vládou a všelijakými opozičními frakcemi. Z toho důvodu přestala země splácet své dluhy a mnohé evropské země jí hrozily invazí. Spojené státy, které byly od roku 1907 spoluodpovědné za úhradu závazků, tak přistoupily ke krajnímu řešení. Začátkem května 1916 byly opět shromážděny expediční síly, které měly provést invazi do Dominikánské republiky. Tyto síly tvořily z drtivé většiny mariňáci, mezi kterými byl i náš Matej Kocák.

15. května došlo k vylodění, obsazení klíčových měst, a k rozprášení špatně vyzbrojené dominikánské armády. Již během vylodění a prvních střetů padlo 5 Kocákových spolubojovníků, nicméně on sám zůstával nezraněn. Boje v této zemi se velice rychle přeměnily v partyzánské, jelikož se mnoho vojáků a důstojníků dominikánské armády stáhlo do východní části ostrova a zahájili partyzánský boj. Postupně se k nim přidali i civilisté a vzniklo hnutí, nazývané Gavilleros. Kocákova jednotka se pohybovala v okolí hlavního města Santo Domingo a často podnikala výpady do provincií El Seibo a San Pedro de Macorís, kde narážela na tvrdý odpor. Vojín Kocák se aktivně účastnil bojů v tropických lesích proti tomuto hnutí, během kterých se projevila jeho inteligence a tvrdošíjnost. Taktéž se účastnil tvrdého boje o Las Cañitas v provincii Azua, po kterém byl 23. března 1917 povýšen na desátníka. Právě v Karibiku začala jeho vojenská kariéra nabírat na intenzitě, jelikož už na podzim 1916 získal svoji první medaili za dominikánskou kampaň. Kocák se ale konce invaze nedočkal, jelikož byl v polovině roku 1917 společně se svojí jednotkou převelen zpět do USA, a kde byl přiřazen ke 12. rotě na základně Quantico ve Virginii. Jenom pro zajímavost uvedu, že do konce invaze v roce 1924 zde utrpěla námořní pěchota 144 padlých. Výsledkem operace byly splacené dominikánské dluhy, politická stabilizace, vybudovaná infrastruktura a založení mnoha prosperujících firem.

Desátník Kocák se po návratu do Spojených států vrátil do světa, ve kterém si bude muset jeho nová vlast vybrat jednu ze stran probíhajícího válečného konfliktu. Jeho návrat do vlasti tak bude pouze dočasný a v následující kapitole se podíváme na jeho hrdinské činy, o kterých se dozví i prezident Spojených států.

Západní fronta

Rok 1917, ve kterém se nyní nacházíme, je pro Spojené státy zlomový rok, co se postojů k velké evropské válce týče. V lednu 1917 totiž britská zpravodajská služba zachytila telegram, který zaslal německý ministr zahraničí Arthur Zimmermann na německé velvyslanectví ve Washingtonu. Telegram byl adresovaný mexické vládě, kterou Zimmermann vyzýval k napadení Spojených států. Výměnou za útok jim nabízel německé uznání Arizony, Nového Mexika a Texasu jako součást Spojených států mexických. Zpráva se však dostala do rukou americké vlády, která byla tímto pobouřena. V témže roce Německé císařství vyhlásilo neomezenou ponorkovou válku a potápělo v Atlantiku všechny lodě, nehledě na jejich neutralitu. Tyto dvě hlavní události tak přiměly Spojené státy 6. dubna 1917 vyhlásit Německu válku. Slovenská menšina vstup do války uvítala s nadšením a začala pomalu vytvářet prostor pro slovenské legie. Po příjezdu Milana Rastislava Štefánika do USA se forma těchto legií změnila na jednotnou Československou legii a směli do ní vstupovat pouze lidé bez amerického občanství nebo Američané s tzv. osvobozovacím lístkem. Nicméně spousta Slováků raději vstoupila do regulérní americké armády. Pro Kocáka byla situace úplně jiná, jelikož byl příslušníkem námořní pěchoty a nesměl tak do nově vzniklé legie vstoupit.

Kocák byl tou dobou stále se svým 5. plukem námořní pěchoty na základně Quantico, což se mělo brzy změnit. Začaly totiž vznikat tzv. Americké expediční síly pod velením generála Johna Pershinga, které měly být nasazeny ve Francii v boji proti Německu. Do těchto sil byly zařazeny i 4 útvary námořní pěchoty – 4. brigáda, 5. pluk, 6. pluk a 6. kulometná rota. V jedné z této jednotek sloužil i desátník Kocák, přesněji u 2. pěší divize a 5. pluku. Ještě na území USA byly expediční síly shromážděny do jednotných vojenských táborů, kde vojáky začala kosit španělská chřipka. Tou dobou ještě záhadná a neprobádaná nemoc. Z táborů byli vysíláni do New Yorského přístavu v Hobokenu, odkud pluli do Francie. Konkrétně Kocák se do Francie dostal 31. prosince 1917, kdy přistál v přístavním městě Saint-Nazaire. Příjezdem na evropské bojiště oslavil své 35. narozeniny. Těsně před naloděním na evropské válčiště získal svoji druhou medaili, což bylo ocenění za aktivní službu v Mexiku. Koncem ledna se dostal na frontu, kde byl 23. ledna přidělen k 66. rotě 5. pluku, se kterou se účastnil zákopových bojů. Dne 1. června 1918 byl povýšen do hodnosti seržanta, nebo-li četaře. V ten samý den Němci obsadili v rámci své Jarní ofenzívy les u obce Bellau a američtí mariňáci byli vysláni jejich postup zastavit. O 5 dní později byli mariňáci nuceni překročit pod palbou otevřený terén, vstoupit do lesa a vytlačit Němce do původního postavení. Matej Kocák se zde již jako poddůstojník účastnil tvrdých bojů na bodáky, kdy musel se svými muži dobývat zákop po zákopu. Tyto boje trvaly celých 21 dní, dokud se jim nepodařilo Němce skutečně vytlačit z lesa zpět. V bitvě padlo 1811 mariňáků a jde o událost, kterou si námořní pěchota dodnes připomíná při svých ceremoniálech.

Newyorští mariňáci, rok 1918

V mezičase mezi velkými bitvami zůstával Kocák v zákopech a společně se svými muži vykonával běžnou strážní službu. Společně s ním tam sloužil další velký americký hrdina a nositel Medaile cti Louis Cukela, pocházející z Dalmácie. Ten později vzpomínal, že jedné letní noci byli spolu na hlídce a ze země nikoho zaslechli zvláštní zvuky. Domnívali se, že se k nim blíží nepřátelský průzkum a proto se rozhodli bojiště osvětlit světlicí bílé barvy. V bedně však nalezli špatně označené světlice a vystřelili zelenou, která symbolizovala obávaný plynový útok. Po celé první linii byl tak nedopatřením vyhlášen chemický poplach a příprava k boji.

O necelý měsíc později od poslední bitvy, 18. července, se Kocák zúčastnil první velké ofenzívy, která definitivně zastavila německý postup na západní frontě. Americká námořní pěchota zde pod velením francouzského maršála Ferdinanda Foche zaútočila na okolí města Soissons. Mariňáci zde byli nasazeni při dobývání dobře opevněných postavení nepřítele a svůj úkol za cenu 11 tisíc amerických životů splnili. Konkrétně Kocák útočil hned v první den operace se svými muži na les jižně od vesnice Villers-Cotterêts, kde je překvapila hustá palba z dobře ukrytých kulometných postavení. Na tomto místě se odehrála událost, díky které vstoupil Kocák do síně slávy námořní pěchoty. Jeho muži se nemohli kvůli palbě z kulometů hnout dopředu a zůstali na otevřeném poli bez jakéhokoliv krytí. On sám se tedy chopil iniciativy a zaútočil na kulometné hnízdo zcela sám pouze s nasazeným bodákem. Díky jeho činu se mohla jednotka posunout vpřed, dokud je nepřekvapila další palba z kulometu. Kocák během bojového průzkumu našel 25 ztracených francouzských vojáků bez velitele, kterých se ujal, a společně zaútočili na další kulometné postavení. Francouzští vojáci poté dosvědčili, že Kocák se přímo do kulometného hnízda vrhnul sám a bodákem nepřítele zlikvidoval. Na základě jeho hrdinského činu jeho jednotka svůj úkol splnila a zachránil jím i mnoho životů, jelikož na postupu této jednotky záviselo i krytí jiných jednotek na dalších místech postupu. Po ukončení bojů navrhl Kongres Spojených států amerických udělit Kocákovi nejvyšší vojenské vyznamenání Medaili cti, a to rovnou ve dvou podobách – armádní a námořnické. Výjev tohoto hrdinského činu byl dokonce vyobrazen a tento obraz dodnes visí v Národním muzeu námořní pěchoty. Namaloval ho bývalý mariňák a malíř Charles Waterhouse.

Ve zdůvodnění pro udělení vyznamenání se píše následující: „Za mimořádné hrdinství během služby u 5. pluku 2. divize v boji u Villers-Cotterêts jižně od Soissons ve Francii 18. července roku 1918 se vyznamenává Matej Kocák. Když dobře skryté kulometné hnízdo nepřítele přesnou palbou zastavilo postup jeho praporu, seržant Kocák vyrazil proti nepříteli sám, bez podpůrné palby jeho jednotky a sám si dokázal prorazit cestu až k nepřátelské pozici, kterou opět bez podpory a zcela sám vyřadil z boje a její posádku zabil jen pomocí bajonetu. Později, téhož dne organizoval vojáky Francouzské koloniální armády k dalšímu útoku proti dalšímu kulometnému hnízdu nepřítele. I to bylo zničeno a seržant Kocák se tak výrazně podílel na bojovém úspěchu své jednotky.“

Nyní se válka již chýlila ke konci a dohodová vojska převzala na západní frontě plnou iniciativu. 26. září 1918 byla zahájena závěrečná útočná operace, která pokračovala až 11. listopadu, kdy bylo uzavřeno příměří. Nyní se útočilo na těžce opevněnou Hindenburgovu linii, která disponovala protipěchotními zátarasy, bunkry a dělostřeleckou podporou. Kocákova jednotka však znovu útočila na lesní opevnění, tenkrát v Argonském lese. V něm se nacházela strategicky důležitá vyvýšenina nazývaná Blanc Mont Ridge, na kterou 3. října zaútočila námořní pěchota. Během druhého dne útoku byl seržant Kocák zabit v boji. Zemřel pouhých 38 dní před koncem války. Po jeho smrti navrhnul prezident Woodrow Wilson udělit mu nově vzniklou Stříbrnou hvězdu za chrabrost v boji proti nepříteli. Dále mu bylo uděleno Purpurové srdce, francouzský válečný kříž a několik dalších vyznamenání. Jeho tělo bylo po skončení války pochováno na vojenském hřbitově v Romagne-sous-Montfaucon ve Francii a jeho hrob s označením D-41-32 tam leží dodnes. Seržant Matej Kocák se stal jedním z pouhých 19 vojáků, kterým byly doposud uděleny obě verze kongresové Medaile cti. Zároveň se stal jedním z 67 Gbelanů, kteří našli ve světové válce svou smrt, nehledě na armádu, ve které sloužili.

Po skončení první světové války, se bojové akce, kterých se Matej Kocák zúčastnil, staly pro mariňáky významnými událostmi a dodnes si je připomínají jako příklad odhodlanosti své předchozí generace a výborného taktického úsudku jejich velitelů. Na památku statečného mariňáka byla v roce 1984 pojmenována vojenská nákladní loď Sgt. Matej Kocak a zde náš příběh končí.

Použité zdroje

  • ČÁRSKY, Miroslav. Matej Kocák. Online. Valka.cz. 23. 2. 2009. Dostupné z: Valka.cz. [cit. 2024-05-22].
  • Matej Kocak. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2024. Dostupné z: Wikipedia. [cit. 2024-05-22].
  • SCHMIDTOVÁ, Zuzana. Slovenská menšina ve Spojených státech a 1. světová válka. Praha, 2009. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze, Fakulta sociálních věd, Institut mezinárodních studií. Štěpánka Korytová-Magstadt, M.A.,CSc.
  • MAŽÁR, Imrich. Dejiny Binghamtonských Slovákov za dobu štyridsať rokov, 1879-1919. Binghamton: Sbor 104 Slovenskej Ligy, 1919.
  • HARPER, Kris Cotariu. Two Immigrants + One Battle = Four Medals of Honor. Online. Congressional Medal of Honor Society. 2021. Dostupné z: Congressional Medal of Honor Society. [cit. 2024-05-23].
  • FORD, Walter. The U.S. Marines in World War I. Online. Marine Corps University. Dostupné z: Marine Corps University. [cit. 2024-05-22].
  • United States occupation of Veracruz. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2024. Dostupné z: Wikipedia. [cit. 2024-05-22].
  • United States occupation of the Dominican Republic (1916–1924). Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2024. Dostupné z: Wikipedia. [cit. 2024-05-22].

Přidejte se ke komunitě Temných spisů a získejte bonusový obsah s předstihem.

© Václav Hnát; všechna práva vyhrazena.